Naczynia liturgiczne

naczznia liturgicyneMsza święta to czas, w którym wierni pogłębiają swoją wiarę oraz umacniają się duchowo. Jest to szczególna i jednocześnie tradycyjna celebracja, bardzo ważna w życiu wspólnoty chrześcijańskiej. Aby Eucharystia miała charakter uroczysty oraz przebiegała według przyjętych zasad, koniecznie jest włączenie do użytku pewnych elementów. Przedmioty liturgiczne to właśnie takie obiekty, dzięki którym wierni czują obecność Boga oraz wyjątkowość każdej celebracji. Używane są do przechowywania Hostii, wody, wina oraz do czynności nieodłącznych dla każdej Mszy świętej.

W naszym sklepie oferujemy szeroki wybór przedmiotów i naczyń liturgicznych takich jak kielichy, kustodia, lavabo, monstrancje, pateny czy puszki. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z naszym asortymentem:

  • Kielich - to podstawowe naczynie liturgiczne, które używane jest do konsekracji wina i następnie do spożycia Krwi Pańskiej. Warto, by wykonany był z metalu szlachetnego.
  • Kustodia - rodzaj metalowego naczynia kryjącego i chroniącego Najświętszy Sakrament. Zwykle trzymane w tabernakulum przechowującym konsekrowaną Hostię.
  • Lavabo - inaczej zwany lawaterzem, naczynie liturgiczne używane w zakrystii do obmycia rąk przed Mszą świętą. Może być wykonany z rozmaitych materiałów.
  • Monstrancje - zwykle używane są do wystawienia Ciała Chrystusa podczas Mszy Świętej czy procesji teoforycznej. Służą do umieszczenia w środku konsekrowanej Hostii oraz zaprezentowania jej wiernym.
  • Pateny - rodzaj naczynia liturgicznego w kształcie małego talerza, na które kładzie się Hostię. Rozróżniamy pateny kielichowe, głębokie oraz komunijne.
  • Puszki - zwane są również cyboriami, służą do przechowywania komunikantów przed i po konsekracji, a także do udzielania Komunii Świętej.